CCD Rezervace Archiv PZ Kleť Home
About: Toto by měly být stránky mapující a částečně i organizující dění okolo CCD kamery a Východní kopule ŠH. Je zde k nalezení především rezervační kalendář kamery a kopule, archiv fotek a pár (snad užitečných) informací. Zejména by bylo záhodno aby se do archivu nahrály (...a byly i nadále shromažďovány) veškeré "smysluplné" snímky, které byly CCDčkem vytvořeny. Jejenom, že je to možnost, jak se s nimi pochlubit :o] ale mohou hlavnně sloužit jako zdroj zkušeností pro ostatní pozorovatele. Jakékoli náměty jsou a nabídky spolupráce jsou vítány na adrese m.i.x@observatory.cz

Hardware: V současné době používáme kameru Meade Pictor 416XT. Základní parametry: CCD chip Kodak KAF-0400, rozlišení 768x512 bodů, velikost pixelu 9um. Další informace zde. Hlavním notoricky přetřásaným (a taky notoricky lehlým) pozorovacím prostředkem je dalekohled meniskus-cassegrain Meade LX200 o průměru zrcadla 16" (cca 40cm). Manuál k dalekohledu je k dispozici ke stažení a je možné si jej půjčit v několika exemplářích i v papírové formě. Manuál ke kameře je jenom jeden a v elektronické formě neexistuje :-( Výhledově (až budou peníze :o]) se uvažuje o další kameře od firmy SBIG (patrně model ST9) ... více informací tady.

Software: Na zpracování snímků se dají použít následující programy: Pictor View (program pro komunikaci s kamerou), AstroArt (shareware), MaxIM (shareware), Astrometrica (freeware), Adobe Photoshop (bez downloadu:-)

Pravidla hry: ...aneb několik bodů, které (jak doufám leckdo pochopí) existovat musí, leč byl by trapas aby někoho výrazně prudily.

  • Kufr s CCD kamerou sídlí v kanceláři pod VK vlevo za dveřmi. Kameru vydává vedoucí dne osobám způsobilým k její obsluze.
  • Uvnitř kufru se nachází sešit kam by mělo být zapsáno, kdo ji kdy měl a zda ji v pořádku vrátil (tj. ten kdo ji přejímá zpět by se měl podívat jestli je uvnitř všechno atd.) V sešitě je také seznam lidí, kterým může kamera být půjčena.
  • Přístup do VK hlídá "elektronický pes" tj. pro zapnutí dalekohledu je nutné naklepat na počítač heslo. Přístupové heslo, se dá získat po lehkém zaškolení a poté co dotyčný prokáže, že pustit ho k tak zrádné mašině jako je Meade není pro oba nebezpečné.
  • Prvotní zaškolení si lze objednat u M.i.Xe. Zaškolený pozorovatel může od té chvíle pozorovat a spolupracovat s těmi kdo už přístup mají aby získal praxi a zkušenosti. Přístup pak dostává v okamžiku, kdy prokáže, že s dalekohledem a kamerou umí samotatně zacházet. [easy :-)]
  • Na závěr pravidlo/nepravidlo...spíš prosba. Jak dalekohled, tak kamera jsou hračky oč dražší o to citlivější. Pokud si je zničíme, půjdem si hrát tak leda na písek. Buďte na oba hodní :o)